TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 21.10.2020
Güncellenme Zamanı: 21.10.2020 16:36:19
Yayınlayan Birim: TRABZON

 

Güncellenme Zamanı: 21.10.2020 16:23:22

 

20.10.2020 tarihinde TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Engin Aktaş`ın dünyada tüm gelişmiş ülkelerin su tüketimini azaltmakla ilgili tedbirler almaya başladığı, temiz suyun tamamen tükeneceği ‘Sıfır Günü`ne hazırlık yaptığına dikkat çektiği ve ‘Sıfır Gün` terimini açmak gerektiğini vurguladığı basın açıklaması ulusal ve yerel basında yerini aldı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Engin Aktaş`ın yapmış olduğu basın açıklamasında:

 "Türkiye`nin en yoğun yağış alan bölgesinde olan Trabzon`un dahi susuzluk sorunu ile boğuştuğu ve bu durumun gelecekte yaşayacağımız Sıfır Günü`nün ne kadar yakın olduğunu gözler önüne sergilenmektedir.

 Artan dünya nüfusu ve ekonomik büyüme doğal kaynaklar üzerine aşırı yük binmesine neden olmuştur. Dünyanın ekolojik dengesinin bozulmasıyla da sıcaklıklar son yıllarda artmış ve yağış miktarları azalmıştır ve tüm bu etkenler dünyanın küresel ısınma ve iklim değişikliyle gittikçe daha fazla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. İklim değişikliğinin olumsuz arttığı ve devletlerin güvenliklerini tehdit edebilecek en önemli doğal kaynak ise sudur. Su, bütün canlıların yaşamının devamını sağlaması yanında; ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşamın gelişmesi için gereklidir. Dünyada başta su fakiri ülkeler olmak üzere tüm gelişmiş ülkeler, su tüketimini azaltmakla ilgili tedbirler almaya başladılar ve temiz suyun tamamen tükeneceği güne ‘Sıfır gün` adını verdiler. Şu günlerde çok kısa bir süre yağmurların yağmaması sonucunda dahi yaşadığımız susuzluk ‘Sıfır Gün` probleminin ülkemizi de etkisi altına aldığının bir göstergesidir. Trabzon dahil birçok şehir de yaşanan su kesintileri de bunun biz son kullanıcılara yansımasıdır.

 Trabzon Büyükşehir Belediyesi‘nin önderliğinde tüm belediyelerin verilecek ruhsatlarda sondaj yaptırması ve yağmur suyu akarlarının depolanması ve içme suyu haricindeki şu ihtiyaçlarında bu suların kullanılması şartı getirilmesi çok önemli bir noktadır. Araç yıkama vb. gibi tesislerde temiz su kullanımına izin verilmemesi alınacak önlemlerden bir diğeridir. Bölgemizde son yıllarda büyük gündem olan HES projelerinin yerine artık tüm dünyada uygulanan Güneş enerjisi Sistemi (GES) projelerinin teşviki ve desteklenmesi gerekmektedir. Ve halk olarak biz son kullanıcılara su kullanımı konusunda şehrin birçok noktasında bilgilendirme panoları ve yapılacak toplantılar konu ile sürekli gündemde tutulmalıdır. Sıfır Günü yaşamamak için su kullanımını aile başına önce 87 litreden 50 litreye, daha sonra da hedef olarak 25 litreye indirilmelidir. Dünyada uygulanan bir günde 25 lt su ile günü tamamlama sistemi belirli dönemlerde ülkemizde de uygulanmalıdır." dedi.

 TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

 Trabzon Şubesi

 2. Dönem Yönetim Kurulu

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 40

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler